Letecký den Líně

 

autor: Wenzel Wiesner

foto: Johann Schuller

Na pozvání VHK 101st Airborne Division se naši členové podíleli na organizaci Leteckého dne v Líních u Plzně. Kromě velké přehlídky současných letadel bylo možné vidět také historické stroje z 2. světové války – Spitfire, P-38 Lightning. Polikarpov U-2 a pro nás, kteří se zajímáme o německé výsadkáře skutečný skvost, transportní letoun Junkers JU-52. Ve spolupráci s VCC Sturm, KVH Ostwind a KG Bassalt jsme připravili výstavku výstroje, výzbroje a dobové techniky na pozadí vojenského tábora. Velkým potěšením bylo také zapojení většiny z těchto strojů do dynamických ukázek.

 

První, malá ukázka představila střetnutí průzkumné hlídky Waffen SS s Polikarpovem U-2 v předvečer bitvy u Kursku. Průzkumné auto bylo přepadeno při tichém náletu a následně donuceno uniknout z bitevního pole.

 

Velká bojová ukázka pak předvedla fiktivní přepadení letiště kdesi ve Francii 1944. Němečtí výsadkáři seskočili z JU-52 a přepadli posádku letiště. Následně pak byli vytlačeni a přemoženi americkou útočnou kolonou. Pěkným zpestřením této ukázky byl vzdušný útok Spitfiru na JU-52 a později i na postupující výsadkáře.