SS-Brigadeführer Fritz Kraemer

 

narozen: 12.12.1900, Stettin, Pommern
zemřel: 23.6.1959, Höxter


SS-Nr.: 491 402 (1.8.1944)


Železný kříž II. třídy: 6.10.1939
Železný kříž I. třídy: 26.5.1940
Medaile za východní frontu: 3.8.1942
Německý kříž ve zlatě: 26.2.1942
Rytířský kříž: 17.12.1942
Dubové listy: 6.5.1945
Tankový odznak
Wehrmacht - služební odznak
SS čestný prsten

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS: 1.8.1944
SS-Oberführer: 1.9.1943
Oberst i.G.: 1.1.1943
Oberstleutnant: 1.4.1942
Hauptmann: 1.5.1935
Oberleutnant: 1931

Náčelník štábu 6. Panzer-Armee (poté 6. SS-Panzer-Armee): 12.1944 - 5.1945
Velitel 12. SS-Panzer-Division Hitlerjugend: 24.10.1944 - 11.1944
Náčelník štábu I. SS-Panzer-Korps: 9.1944 - 24.10.1944
Náčelník štábu 5. Panzer-Armee: 8.1944 - 9.1944
Velitel I. SS-Panzer-Korps: 9.8.1944 - 16.8.1944
Náčelník štábu I. SS-Panzer-Korps: 20.6.1943 - 8.1944
Přestup do Waffen-SS (na žádost SS-Obergruppenführer Seppa Dietricha): 20.6.1943 - 1.8.1944 Quartiermeister 1. Panzerarmee: 12.1942 - 6.1943
Vrchní ubytovatel III. Panzerkorps: 2.1942
Náčelník štábu 13. Infanterie-Division (poté 13. Panzer Division): 11.10.1940 - 12.1942
Vrchní ubytovatel 13. Infanterie-Division: 3.1939 - 11.10.1940
Velitel 5./Infanterie Regiment 55: 10.1936 - 1939
Infanterie Regiment 55: 5.1935 - 1939
Kriegsakademie Berlin: 10.1934 - 5.1935
Policie: 5.1921 - 1.10.1934
Baden Infanterie Regiment Markgraf Ludwig Wilhelm Nr. 111: 1918 - 5.1921

Souzen U.S. Military Tribunal, Dachau a odsouzen 16.7.1946 k 10 letům vězení za masakr v Malmédách.

Fritz Krämer se narodil 12.12.1900 ve Štětínu, Německo. Po škole ve věku 18 let vstoupil Krämer do Reichswehru. Po čtyřech letech přestoupil do pruské policie. 1.10.1934 byl opět zařazen do Heer s hodností Oberleutnant. V květnu 1935 graduoval na Berlínské válečné akademii a v roce 1936 se stal velitelem 5.Kompanie/Infanterie Regiment 55. V březnu 1939 se stal Ib 13. Infanterie Division (mot). Krämer získal EK II 6.10.1939 za své boje v Polsku a 26.5.1940 EK I za boje ve Francii. 11.10. se stal Ia 13. Infanterie Division a ve stejný den byla 13. Infanterie Division reorganizována na 13. Panzer Division. Jako Ia 13. Panzer Division sloužil v Rusku a získal Německý kříž ve zlatě 26.2.1942 a Rytířský kříž 17.12.1942. V lednu 1943 vybral Josef "Sepp" Dietrich Fritze Krämera jako Ia I. SS-Panzer Korps. Byl převeden z Heer a dostal hodnost SS-Oberführer 1.9.1943 a oficiálně byl zařazen do SS 1.8.1944 v hodnosti SS-Brigadeführer. Během bitvy v Normandii Krämer nahradil Huberta Meyera jako velitel 12. SS-Panzer Division "Hitlerjugend" 24.10.1944. 13.11. byl SS-Brigadeführer Krämer přesunut do zálohy a Hugo Kraas převzal velení divize. Zbytek války sloužil jako Dietrichův Ia u 6. Panzerarmee (později 6. SS-Panzerarmee). Krämer se vzdal Američanům a byl spolu s Dietrichem obžalován za masakr u Malméd. Byl souzen v Dachau v roce 1946 a odsouzen na 10 let. Po propuštění žil v Höxteru, Německo do své smrti 23.6.1959. SS-Brigadeführer Fitz Krämer byl pochován s vojenskými poctami.

Zdroj: Pavel Sláma
http://www.vojsko.net/index.php/armady/126-waffen-ss/velitele/1144-fritz-kr-mer