SS-Brigadeführer Kurt Meyer

 

Fotogalerie

 

narozen: 23.12.1910, Jerxheim, Braunschweig
zemřel: 23.12.1961, Hagen, Westfalen

NSDAP-Nr.: 316.714
SS-Nr.: 17.559

Železný kříž I. třídy: 31.5.1940
Rytířský kříž: 18.5.1941
Německý kříž ve zlatě: 8.2.1942
Medaile za východní frontu: 4.9.1942
Dubové listy: 23.2.1942 (195.)
Meče: 27.8.1944 (91.)
Wehrmachtbericht: 29.6.1944
Pamětní medaile 1.10.1938
Spona Pražský hrad
Pamětní medaile 13.3.1938
SS-služební odznak
SS čestný meč
SS čestný prsten
Vojenský řád za statečnost ve válce 4. třídy (1. stupeň), Bulharsko

SS-Obersturmführer: 10.3.1935
SS-Hauptsturmführer: 12.9.1937
SS-Sturmbannführer: 1.9.1940
SS-Obersturmbannführer: 9.11.1942
SS-Standartenführer: 21.6.1943
SS-Oberführer: 1.8.1944
SS-Brigadeführer: 1.9.1944



Kurt Meyer se stal nejmladším divizním velitelem v Německu. Byl klasickým případem agresivního a nelítostného důstojníka SS. Byl velitelem, který dotlačil své muže (i sebe) k hranicím možností. Byl výjimečným velitelem, se zvláštním charakterem a silným charisma.

 

Narodil se v Jerxheimu 23.12. 1910 a zemřel v roce 1961. V letech 1929 až 1934 byl policejním důstojníkem u meklenburské policie. V říjnu 1931 vstoupil do SS a na počátku roku 1934 do divize Leibstandarte Adolf Hitler. Sloužil v Panzerjägerkompanie, nejdříve jako velitel čety a později jako velitel roty. Meyer bojoval v Polsku a stal se velitelem motocyklové roty ve Francii a průzkumného praporu Leibstandarte na Balkáně a v Rusku. Byl divokým řidičem a před válkou utrpěl osmnáct zlomenin. Ve Francii Meyer poprvé demonstroval svůj instinkt pro vedení moderní mobilní války. Jeho taktický smysl a pružnost mu vynesla přezdívku "Schnelle Meyer". Byl také nazýván "PanzerMeyer".

 

V Řecku vedl útok na průsmyk Klissura, proti dobře opevněnému nepříteli. Meyer, který se se svými muži stal terčem silné kulometné palby, házel za jejich paty granáty, aby je přinutil pokračovat v útoku. Tato problematická činnost nicméně přinesla přes 1.000 zajatců a jen šest mrtvých a devět raněných u Leibstandarte. O den později zajal Meyer dalších 11.000 mužů. Jeho neortodoxní metody byly dále testovány na Východě, kde se svými jednotkami často bojoval daleko v týlu nepřítele. Do roku 1943 mu tento styl boje vynesl řadu vysokých vyznamenání. Meyerův útok, který odřízl řeckému II. sboru ústupovou cestu z Albánie, začal 13. dubna. Jeho Abteilung měl projít průsmykem Klissura k jezeru Kastoria a odříznout řecké jednotky ve městě Kastoria. Ráno 14. dubna začal Meyerův útok váznout v bahně před městem Werjes, umístěném přímo v průsmyku Klissura a bráněném řeckou 20. divizí. Obránci byli nejen dobře opevněni ve městě, ale i na druhé straně průsmyku, což jim poskytovalo dobrý přehled o útočících jednotkách. Meyer zorganizoval svůj Abteilung do tří Kampfgruppe, jednu vedl sám, s níž podnikl za úsvitu útok na město, kdežto Kraasova Kompanie zaútočila na výšiny. Do 11:00 byla obrana prolomena a odpoledne město dobyto. Bylo zajato 600 mužů, padlo 7 vlastních a zraněno bylo dalších 18. 15. dosáhl Abteilung jezero Kastoria a podél západního břehu zaútočil přímo na město. Do večera město kapitulovalo a Meyerův Abteilung zajal dalších 1.100 mužů! Za tuto a další akce dostal Meyer 18. května 19441 Rytířský kříž. V říjnu 1941 Meyer onemocněl a velení Aufklärungsabteilung převzal dočasně 2. Kompanieführer Hugo Kraas do ledna 1942. 8. února 1942 byl Meyer vyznamenán Německým křížem ve zlatě. V srpnu 1943 následoval výcvikový kurz pro velitele pluků a Meyer byl převelen do 12. SS Hitlerjugend Division. Po smrti Fritze Witta 14. června 1944 převzal velení 12. SS, jako nejmladší velitel divize v Německu. Meyerova obrana v Normandii posílila jeho legendu. Mladí vojáci jeho jednotky znechutili Spojencům jejich úspěch. Meyerova vojenská kariéra skončila jeho zajetím belgickými partyzány 6.9.1944 v Durnalu. SS-Brigadeführer Kurt Meyer byl válečným zajatcem do prosince 1945, kdy byl v Aurichu označen za válečného zločince. 27.12. byl odsouzen za smrt 18 kanadských zajatců v Ardenne Abbey 7. – 8.6.1944. Byl odsouzen Major General H.W. Fosterem, velitelem 7th Canadian Infantry Brigade, ke smrti zastřelením. To bylo změněno na doživotní vězení v lednu 1946 Major General Chris Vokesem, protože obviněni bylo založeno na nedostatečných důkazech. Meyer byl 5 let ve věznici Dorchester v New Bruswicku, Kanada. Poté byl převezen do britského vojenského vězení ve Werlu, Německo. Po 9 letech byl 7.9.1954 propuštěn. Stal se aktivním v organizaci HIAG a snažil se o vojenské penze pro bývalé příslušníky Waffen-SS. V roce 1957 byla vydána jeho kniha Grenadiers. Zemřel v Hagenu 23.12.1961. Bylo mu 51.

Zdroj: Pavel Sláma
http://www.vojsko.net/index.php/armady/126-waffen-ss/velitele/1163-kurt-meyer