Rekonstrukce fotografii

 


Jedním z dlouho plánovaných projektů klubu byla rekonstrukce několika vybraných fotografií se zvláštním důrazem na známou serii 15. roty – SS Aufklärungs Kompanie 15 SS Pz. Gren. Rgt. 25. Na konci letošního srpna jsme se tedy dohodli se dvěma fotografy a pokusili se alespoň v menším rozsahu celou akci uskutečnit. Výsledek první části naší práce můžete posoudit na této stránce.

Fotografie, které jsme vybrali pro rekonstrukci, pořídili dne 9. června mezi 14,30 a 15,00 SS - Kriegsberichter Wilfried Woscidlo a jeho kolega Friedrich Zschäckel. Stalo se tak v normandské vesnici Rots, ležící severozápadně od Caen. Fotografie zachycují vojáky 3. čety 15/25 po neuspěšném nočním útoku na pozice kanadského Regina Rifle Regimentu u Bretteville-L´Orgueilleuse a popoledního útoku na Norrey-en-Bessin (mapka zde a zde). Vojáci se v jedné boční uličce vesničky Rots zotavují z právě prodělaného bojového křestu.

Na níže uvedených originálních fotografiích vystupují následující vojáci:

foto 1 a 2: SS-Grenadier Günther Hamel (s cigaretou), SS-Obergrenadier Otto Funk (vpředu)

foto 3 a 5: SS-Obersturmbannführer Max Wünsche (zády), SS-Hauptscharführer Wilhelm Boigk (vpravo) a Hauptsturmführer Rudolf von Ribbentrop (z profilu)

foto 4: SS-Grenadier Klaus Schuh (v popředí) a SS-Unterscharführer Paul Koslowski

foto 6: SS-Obergrenadier Otto Funk (vlevo), SS-Grenadier Klaus Schuh (v pozadí)

foto 7: neznámý granátník, pravděpodobně III./25

foto 8: SS-Grenadier Ernst Molter (s granátometem), SS-Grenadier Klaus Schuh (v pozadí)

 

fotografie pořídil Jan Vobora a Richard Špitt , úprava Petr Šlejmar


Originální fotografie