Willi Reschke

(držitel Rytířského kříže)Železný kříž II. třídy
Železný kříž I. třídy
Odznak pilota
Leteckou sponu
Černý odznak za zranění
Německý kříž ve zlatě, 13. 3. 1945
Rytířský kříž, 20. 4. 1945

Narodil se 3. února 1922 v Mühlow v regionu Mark Brandenburg. Do Luftwaffe vstoupil v únoru 1941. Vojenský výcvik započal u Flieger-Ausbildung- Regiment v Königsberg-Neumark. Zpočátku byl školen jako letecký mechanik, ale koncem jara 1942 byl přeřazen do pilotního kurzu. Nejprve absolvoval pilotní výcvik na kluzácích a poté přestoupil na motorová letadla v Flugzeugführerschule 51 v Elbingu. V červnu 1943 byl Reschke přeložen k Jagdgruppe 102 na letišti Zdrbat k operačnímu výcviku. Zde se školil až do března 1944.

Po ukončení pilotního výcviku, byl Reschke přeložen k JG 302 se základnou v Götzendorfu poblíž Vídně. 20. června 1944 nastoupil u 1. letky JG 302. 2. července 1944 absolvoval svůj první úspěšný let, při kterém sestřelil dva čtyřmotorové bombardéry USAAF B-24 nad Budapeští. Byl to na nováčka opravdu uctihodný výkon. Při další vzdušné bitvě která se odehrála 7. července 1944 se Reschke utkal opět s bombardéry B-24. Při útoku se Reschkemu zasekly palubní zbraně u jeho Bf-109G-6. Reschke se rozhodl do svého cíle narazit. Zamířil proto svým messerschmittem na ocasní plochy B-24 . Vrtulí se mu podařilo useknout výškovku bombardéru a ten se neovladatelný zřítil nedaleko Malacek na Slovenském území. Reschkeho stroj se po nárazu stal taktéž neovladatelným a pilotovi se jen s největšími obtížemi podařilo včas opustit poničený stroj a v pořádku přistál na padáku nedaleko hořících trosek své oběti. 24. srpna Reschke slavil úspěch nad dalším Liberatorem nedaleko Jindřichova Hradce. Chvíli na to však jeho letoun zasáhla obraná palba, která poškodila motor. Reschke musel okamžitě nouzově přistát se zadřeným motorem. Kulhajícího messerschmitu si však všimli piloti P-51 USAAF a zahájili na zmrzačený stroj palbu. Reschke si musel život opět zachraňovat pomocí padáku. 29. srpna se Reschkemu podařil sestřel B-17 jižně od Zlína. Během tohoto útoku na B-17 Reschke vlétl do palby dalšího Bf-109. Střely zasáhly Reschkův stroj a tak musel nouzově přistát poblíž Uherského Hradiště. Na konci srpna 1944 měl Reschke na kontě již 14 vítězství.

Koncem září 1944, po přeškolení na Fw-190A-8 byla I./JG 302, v jejíchž řadách Reschke působil, přeznačena na III./JG 301. V říjnu byla jednotka přeložena na letiště Stendal nedaleko Berlína. 1. ledna 1945 feldwebel Reschke sestřelil další B-17. Bylo to již jeho 22. vítězství. Ovšem opět byl jeho stroj Fw-190A-8 zasažen odvetnou palbou a Reschke se musel znovu zachraňovat pomocí padáku.

13.února 1945 obdržel Reschke vyznamenání Deutsche Kreuz in Gold. V únoru je Reschke přeložen ke štábní letce JG 301.

V dubnu obdržela štábní letka novou výzbroj. Byly to nové letouny Ta-152H. 14. dubna 1945 se Reschke v kokpitu Ta-152H "žlutá 1" utkal se skupinou Tempestů V. Díky vynikajícím vlastnostem nového stroje Reschke vymanévroval svého protivníka W/O Mitchella od 486 Sqn. a sestřelil ho. Souboj se odehrál ve velmi malé výšce, pro který byl Tempest V. optimalizován. O to je Reschkeho výtězství nad tímto protivníkem cennější.

20. dubna 1945 obdržel Oberfeldwebel Willi Reschke Rytířský kříž. V době udělení vyznamenání měl na kontě 25 potvrzených vítězství. V té době již JG 301, umístěná v okolí Berlína, bojovala na dvou frontách. 24. dubna 1945 časně ráno dostala štábní letka rozkaz vykonat ranní bojový let na podporu pozemního vojska a za účelem zjištění pozic nepřítele v okolí Berlína. Oberfeldwebel Reschke startoval jako dvojka v páru vedeném Oblt. Stahlem. Společně s nimi se tohoto letu zúčastnili v síle roje Ofw. Loos, Ofw. Keil a Fw. Blum. Pět Ta-152H vzlétlo a nabralo kurz na Berlín. V oblasti Zosenu spatřili piloti v Ta-152H dole pod sebou skupinu sovětských stíhačů v Jacích-9, útočících beztrestně na pozemní cíle. Němečtí stíhači je nepozorovaně minuli a směřovali za svým cílem. Po ukončení útoků na pozemní cíle se letka nad Berlínem rozdělila na pár vedený Oblt. Stahlem a trojicí vedenou Ofw. Loosem. Oblt. Stahl se vydal s Reschkem na jih a Ofw. Loos se zbytkem letky na sever, aby zjistili pozice nepřítele a upřesnili poloho frontové linie kolem Berlína. Během letu na jih zkřížila čtveřice ruských Jaků-9 cestu dvojici vedené Oblt. Stahlem. Reschke spatřil roj Jaků přilétat zprava. Upozornil rádiem Oblt. Stahla na blížícího se nepřítele, ale ten nereagoval na jeho volání. Jeden z jaků se dostal za Stahlův letoun a začal pálit. Trasírky střel prolétaly těsně kolem Stahlova stroje. Reschke se dostal do dobré palebné pozice na Jak, který ohrožoval v předu letícího Oblt. Stahla. Reschke Stahla varoval rádiem, ale ten nereagoval. V momentě kdy chtěl Reschke zahájit palbu, udeřil do trupu jeho stroje granát a kolem kabiny začaly létat trasírky. Za jeho ocasem seděl další Jak-9 a pálil ze všech zbraní. Reschke se prudkým obratem dostal z palby Jaku. Díky skvělým výkonům Ta-152H se Reschke brzy dostal za ocas jednoho z Jaků a vypálil na něj krátkou dávku ze všech zbraní. Jak-9 explodoval v oblaku plamenů a dýmu. Na obloze zůstala trojice Jaků-9 a osamocený Ta-152H Williho Reschke. Stroj Oblt. Stahla zmizel neznámo kam. Jaky se pustily do osamoceného Fockewulfu. Díky svému pilotnímu umění a kvalitám svého stroje se Reschkemu dařilo točit ostřeji než jeho protivníkům. Vedoucí rusů dal pokyn svým číslům, aby se vzdálila z boje a pustil se do souboje s Reschkem sám. Díky výkonům Ta-152 se Reschkemu podařilo rusa vymanévrovat a zasáhnout jeho stroj. Jak se s vlečkou tmavého dýmu zřítil na zem severně od Erkneru, blízko Neunhagenu. Ostaní Jaky opustily bojiště. Reschke se v pořádku vrátil na své letiště. Byly to jeho dvě poslední vítězství. Oblt. Stahl byl prohlášen za nezvěstného v boji. Zbytek letky se také utkal s Jaky a Ofw. Loos sestřelil také dva z nich.

Willi Reschke se ve zdraví dočkal konce války. Během ní absolvoval celkem 70 bojových letů a dosáhl cekem 27 potvrzených vítězství. Mezi nimi 20 sestřelů čtyřmotorových bombardérů. Sám byl sestřelen osmkrát, z toho musel čtyřikráte použít padáku. Zraněn byl jednou.

Po válce se Willi Reschke stal mlékařem a k létání se již nikdy nevrátil. Je autorem knihy JG301/JG302 Wilde Sau. Aktivně se podílel na pořádání společenských setkání bývalých příslušníků Luftwaffe.Zdroj:
www.luftwaffe.cz

Veškerý zde uvedený fotografický obsah je výhradním majetkem Jiřího Štěpánka. Jakékoli kopírování není bez předchozí konzultace povoleno. Autorem barevných fotografii je Roman Sušil, kterému tímto Jiří Štěpánek děkuje za jejich poskytnutí.